18.2 C
Skopje
Sunday, April 21, 2019

Merkeli e shpëton veten në kështjellën Evropë

Ines Pohl Këto dy javët e fundit qenë shumë më tepër se javë vendimtare për një kancelare. Ato ishin një luftë e egër për drejtimin...

2 korriku 1990: Akti sublim i historisë së re shqiptare

Jahja Lluka Një shekull robëri nuk arriti ta shuajë etjen e një populli shqiponjash që të zgjidh krahët nga regjimi serb. Kombe dhe popuj janë shuar,...

Bashkimi Evropian dhe korrupsioni në Kosovë

Korrupsioni! Nepotizmi! Korrupsioni dhe nepotizmi! Këshilli kombëtar kundër korrupsionit! Agjencia kundër korrupsionit! Java e luftës kundër korrupsionit! Lufta kundër korrupsionit! Siç po shihet, në Kosovë sot kemi: Këshill kombëtar kundër korrupsionit. Agjenci kundër...

Edhe një emër pa/për shqiptarët në IRJM

Zeqir Vica Nuk habitem aspak me partitë “politike” shqiptare në IRJM që nuk kanë asnjë qëndrim serioz politik karshi ndërrimit të emrit të shtetit. Këta...

Pse “Amerika e para” nënkupton “Evropa e bashkuar”

Guy Verhofstadt Një nga argumentet kryesore të bëra në mbështetje të tërheqjes së Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian është se Britania e Madhe do...

Sfida e mbeturinave plastike në Kosovë

Ulrika Richardson Për 44 vite me radhë, më 5 qershor ne shënojmë Ditën Botërore të Mjedisit, ditën më të rëndësishme të OKB-së për ngritjen e...

Ekonomia në Rusi i ka keq punët

Shumë sipërmarrje gjermane e konsideronin tregun rus, deri para disa vitesh, si një prej tregjeve më të suksesshme. Por sektori i financave në Rusi...

Të drejtat e njeriut dhe fati i rendit liberal

Joseph S. Nye Jr Shumë ekspertë kanë shpallur vdekjen e rendit ndërkombëtar liberal post-1945, përfshirë regjimin e të drejtave të njeriut të krijuar më...

Planifikimi i falimentimit të ndërmarrjeve publike!?

Në demokracitë e brishta, sikur demokracia shqiptare, klasa politike bashkërendon politikat me klasën e biznesit. Lufta kryesore bëhet për të krijuar klasën sunduese (politikanët e...

Shqiptari i cili u bë pesë herë kryeministër perandorie

Ardian Muhaj Koxha Sinan Pasha, apo Sinan Pashë Topojani, i biri i Ali Begut, është lindur në vitin 1506 në Topojan të Lumës dhe ka...
- Advertisement -

Me te komentuara

Autobusi me turistë gjermanë del nga rruga, 29 të vdekur dhe 27 të lënduar...

Të paktën 29 vetë kanë gjetur vdekjen pasi një autobus që transportonte turistë gjermanë u rrëzua nga një rrugë dhe u përmbys...

Fjalimi i Albin Kurtit: Opozitë e fortë, por duhet ndryshim

“Jemi një opozitë aq e fuqishme, sa mund të vëmë në vështirësi çdo qeveri, në nivel qendror apo lokal”.  Ky ishte mesazhi që përcolli kryetari...

Dibër, 55 cm dëborë, bllokohen rrugët malore

Gjatë pasdites së kësaj të diele reshjet e dëborës janë bërë të dendura në zonat verilindore. Rrugët nacionale janë të hapura, por në Dibër një...