18.2 C
Skopje
Sunday, April 21, 2019

Emmanuel Macron njofton fillimin e dialogut me jelekverdhët

Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar fillimin e debatit të madh publik, të promovuar në përgjigje të protestës së jelekverdhëve, theksuan burime pranë Elysee. “Macron...

Policia franceze qëllon për vdekje autorin e sulmit në Strasburg (Foto/Video)

Autori i sulmit në Strasburg është vrarë nga policia gjatë shkëmbimit të zjarrit, derisa po zhvillohej aksioni policor. Cherif Chekatt, 29-vjeç, është qëlluar për vdekjes...

Pas Francës, protesta edhe në Belgjikë e Holandë

Policia franceze përdori gazin lotsjellës kundër protestuesve, të cilët u mblodhën në Paris për të protestuar kundër taksave të larta dhe kostos së lartë...

Liderja e re e CDU-së: Me mua, Merkel është e sigurt

Shefja e re e kristian-demokratëve gjermanë, Annegret Kramp Karrenbauer, ka garantuar se me të, kancelarja gjermane Angela Merkel është e sigurt edhe për tre...

Fundi i një epoke, CDU zgjedh nesër pasardhësin e Angela Merkel

CDU në pushtet do të zgjedhë nesër pasuesin e Angela Merkel në krye të partisë dhe me vetë këtë, edhe kandidatin për kancelarin e...

Turqia kërkon edhe 200 “gylenistë” në Kosovë

Sipas Fondacionit të Gazetarëve dhe Shkrimtarëve, në Kosovë janë edhe 200 shtetas turq që kërkohen nga autoritetet e Turqisë. Gjashtë prej tyre u dëbuan në...

Ukraina shpall gjendjen e luftës, përgatitet për konfrontim me Rusinë (Foto/Video)

Ukraina është duke u bërë gati ta mbrojë veten nga ndonjë pushtim i mundshëm, pas kapjes së tri anijeve të tyre nga forcat ruse...

Franca ndalon përdorimin e telefonave në shkolla

Që nga e hëna fëmijët nën moshën 15 vjeçare në Francë, nuk do t’i përdorin telefonat gjatë qëndrimit në shkollë. Kjo ndalesë vjen pas ligjit...

Gjermania investon tre miliardë euro në inteligjencën artificiale

Gjermania njoftoi se do të investojë tre miliardë euro deri në vitin 2025 për zhvillimin e Inteligjencës Artificiale (IA), ku kërkon të kthehet në...

Sllovenia dhe Kroacia në mesin e vendeve me më pak ndikim në BE

Sipas hulumtimit të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, me seli në Londër dhe Fondacioni Stiftung Merkator, me seli në Essen, vendet më me...
- Advertisement -

Me te komentuara

Autobusi me turistë gjermanë del nga rruga, 29 të vdekur dhe 27 të lënduar...

Të paktën 29 vetë kanë gjetur vdekjen pasi një autobus që transportonte turistë gjermanë u rrëzua nga një rrugë dhe u përmbys...

Fjalimi i Albin Kurtit: Opozitë e fortë, por duhet ndryshim

“Jemi një opozitë aq e fuqishme, sa mund të vëmë në vështirësi çdo qeveri, në nivel qendror apo lokal”.  Ky ishte mesazhi që përcolli kryetari...

Dibër, 55 cm dëborë, bllokohen rrugët malore

Gjatë pasdites së kësaj të diele reshjet e dëborës janë bërë të dendura në zonat verilindore. Rrugët nacionale janë të hapura, por në Dibër një...