Fjalimi i Albin Kurtit: Opozitë e fortë, por duhet ndryshim

0
1011

“Jemi një opozitë aq e fuqishme, sa mund të vëmë në vështirësi çdo qeveri, në nivel qendror apo lokal”.

 Ky ishte mesazhi që përcolli kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të partisë.Fjalimin e parë pas zgjedhjeve të brendshme të datës 21 janar, ai e nisi duke falenderuar të gjithë ata që kanë kontribuar në të shkuarën për çështjet dhe bindjet e përbashkëta, duke veçuar ish-kryetarin Visar Ymeri, i cili siç tha ka qenë një bashkëpunëtor i vlefshëm dhe një kontribuues në rritjen dhe përparimin e Lëvizjes Vetëvendosje. Por për të ecur përpara, sipas tij, janë të nevojshme ndryshime.

“Ndryshimi i drejtimit në Lëvizje do të jetë, ashtu siç ka qenë edhe në të shkuarën, edhe respektim i vazhdimësisë, por edhe ndryshim për të ecur përpara, drejt sfidave të reja e drejt objektivave tonë madhorë”, shprehet Kurti.

Lideri i Vetëvendosjes deklaroi se Kosova duhej vendosur në binarët e zhvillimit.

“Detyrë e jona, 19 vite pas çlirimit të Kosovës, është që ta vendosim Kosovën në binarët e zhvillimit dhe të forcimit, e për këtë është e nevojshme të qeverisë VETËVENDOSJE!-a. Gjatë vitit 2017 ne i patëm disa fitore të shkëlqyera elektorale, u bëmë forca e parë në zgjedhjet qendrore”, shprehet Kurti.

Ai përmendi edhe fitoren në dy qytetet më të mëdha, Prishtinën e Prizrenin, si dhe balotazhin në Gjilan, Kaçanik e Besianë.

LEAVE A REPLY

Ju lutem lini komentin tuaj
Ju lutem shkruani emrin ketu